Şehrimiz
24 Ocak 2022

Tarihi çok eskilere dayanan Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kültürel ve doğal zenginliklerin merkezidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan şehir, yüzyıllardır dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluşma noktası olmuştur. Limanı ve efsanevi İpek Yolu üzerindeki hayati konumu nedeniyle tarihte önemli bir rol oynamıştır. Marco Polo'nun 14. yüzyılda şehri ziyaret etmesiyle üne kavuştu. Trabzon, Ksenophon, Evliya Çelebi, Fallmerayer ve Frunze gibi dünyaca ünlü seyyahlara da esin kaynağı olmuş, şehri gezerek seyahatname ve el yazmalarıyla ölümsüzleştirmiştir.

Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, kervansaraylar, hamamlar, kapalı çarşı, surlar, şehir mimarisinin muhteşem örnekleri, çarşılar ve muhteşem bir manzara ile dolu olan şehir, günümüzde önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmaya devam etmektedir. .

Restore edilmiş 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi Ayasofya, şimdi Ayasofya Camii, Trabzon'un Hıristiyan anıtlarının mücevheridir. Bir başka mücevher de Trabzon'un 54 km güneyindeki Altındere vadisine bakan Sümela Manastırı. Altındere Vadisi'nin zengin florası ve büyüleyici jeomorfolojik oluşumları arasında yer alan Altındere Milli Parkı'nda yer almaktadır. Manastır, derin bir geçidin 270 m yukarısındaki bir uçurumun yüzüne tünemiş ve vadi tabanından yeryüzü ile gökyüzü arasında yüzüyormuş gibi görünüyor. Keşiş evlerinin kalıntılarıyla çevrili manastırın ana şapeli, hem içeride hem de dışarıda parlak fresklerle kaplıdır. Sadece yapısının tekilliği için değil, aynı zamanda ihtişamıyla da istisnai bir sitedir. Sümela Manastırı'nın yapımına gelince,

Sümela Manastırı'nın en doğusunda, altın çam ağaçları arasında göçmen kuşların konakladığı Çamburnu Sahili, dalgalı denizi fotoğraflamak için kısa bir mola vermek isteyenler için güzel bir bölge.

Trabzon'un simgelerinden biri de şehre 95 km uzaklıkta bulunan Uzungöl Tabiat Parkı'dır. Park, zengin bir bitki örtüsüne ve çarpıcı bir vahşi hayata sahiptir ve olağanüstü doğal güzelliğe sahip bir alandır. Ziyaretçiler için konaklama tesisleri, piknik alanları ve trekking rotaları bulunmaktadır.

Trabzon, doğa harikalarının yanı sıra, şehrin restoranlarında dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan harika lezzetlere sahip birçok yerel yemek sunan oldukça çekici mutfağıyla da ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor.