Gebe Okulu
05 Temmuz 2022

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir evinden çıkamayan ve gebelik takipleri için hastaneye gidemeyen anne adaylarına bu süreçte destek olmak ve gebe eğitimini sürdürebilmek için uzakta eğitimle gebe okulu faaliyetlerine devam edeceğiz.

Gebe okulumuz gebelik süreci, doğum ve doğum sonrası dönemde anne adaylarını desteklemek, eğitmek, bilgi ve becerilerini arttırmak amacıyla faaliyet göstermekte. Anne adayının doğuma giden yolculukta hem psikolojik hem de fiziksel yönden destek almaları çok önemli. Koronavirüspandemisi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız grup eğitimlerimize uzaktan eğitimle devam edeceğiz.

Uzaktan eğitimle gebe eğitimi ve doğuma hazırlık kurslarımız üç farklı modül şeklinde yapılacak. Birinci modül gebelik sürecindeki fiziksel değişiklikler, yapılan kontroller ve tetkikler, tehlike işaretleri ve gebelikte beslenmeyi içeriyor.

İkinci modül, normal doğum süreci, doğum kasılmaları ve ağrı ile başetme, nefes ve gevşeme egzersizleri, ağrısız doğum yöntemleri ve suda doğum konularını içermektedir.

Üçüncü modül ise doğum sonrası annenin kişisel bakımı, anne sütünün faydaları, uygulamalı emzirme eğitimi, uygulamalı bebek bakımı ve aile planlaması konularını içermektedir.

Uzaktan eğitim programlarında uzman fizyoterapistler ile nefes, gevşeme egzersizleri, ısınma hareketleri, hamile platesi ve doğuma hazırlık egzersizleri yapacağız. Diyetisyenler tarafından sağlıklı beslenme ve gebelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken konular anlatılacak. Uzman hekimler tarafından gebelik izlemi, tarama testleri ve tehlike işaretleri anlatılacaktır. Deneyimli ebe kadromuz doğuma hazırlık süreci ile ilgili bilgilendirmeler yapacak. Ayrıca ağrısız doğum yöntemleri anlatılacaktır.

Uzaktan eğitime nasıl katılabilirim:
Hastaneye başvuran anne adaylarının uzaktan gebe okulu eğitimi için onam formunu doldurması yeterli olacaktır. Online kayıt yaptırmak isteyen anne adayları için hastanemizin web sitesi üzerinden başvuru formunun doldurarak gerekmektedir. Katılmak isteyen anne adaylarına cep telefonu üzerinden ulaşılmaktadır.

Uzaktan eğitime katılmak için ‘’zoom’’ programını telefonunuza ya da bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Katılımcı sınıfları watsapp grup üzerinden oluşturulacak ve sizlere gönderilen link ile eğitimlere direkt katılım sağlamış olacaksınız.

ONLİNE EĞİTİMLERİMİZ BAŞLIYOR
Merak ettiğiniz birçok konu ile birlikte eğitimcilerimiz canlı bağlantı ile dijital gebe okulumuzda
• Gebeliğin anatomisi ve evreleri/ antenatal bakım
• Gebelikte fizyolojik değişiklikler
• Gebelik takibi
• Gebelikte beslenme
• Riskli gebelikler ve gebelikte tarama testleri
• Gebelikte psikolojik değişiklikler
• Doğum süreci
• Alternatif doğum teknikleri suda doğum/ epidural le doğum
• Doğum mekanizması acil tehlike işaretleri
• Anne sütü ve emzirme teknikleri
• Meme masajı
• Perine bakımı/ ilaç dışı ağrı ile başetme teknikleri/ bebek banyosu
• Doğumsonu aile planlaması
• Doğum sonu dönem ve bakım
• Yenidoğanın özellikleri
• Perine masajı
• Yenidoğan ve anne sütünün önemi
1-Koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayan anne adayları, online gebe eğitimleri sayesinde hem fizyoterapistler eşliğinde evde spor yapıyor hem de gebelikle ilgili merak ettikleri soruların yanıtını alıyor.
2-Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Trabzon kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum kliniği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle evden çıkamayan ve hastanelere gidemeyen anne adayları için gebe okulunu online ortama taşıdı.
3-Uzman fizyoterapistler eşliğinde evlerinde spor yapma imkanı bulan anne adayları, kadın-doğum uzmanları tarafından da gebelik ve doğum hakkında bilgilendiriliyor.
4-Bu programların içerisinde nefes egzersizleri, gebelikte yapılması gereken egzersizler, emzirme eğitimleri ve bebek banyosuna kadar beceri eğitimleri de bulunmakta.
5-Gebe okulu müfredatında gebelikte meydana gelen değişimler, gebelik takibi, doğum sonrası bakım, gebelik sonrası psikolojik destek gibi bütün eğitimleri veriyoruz.b22.pngb33.pngb11.png
   

Online Eğitime Katılmadan Önce Uzaktan Eğitim Videolarını Lütfen İzleyin.

Gebe Okuluna Başvurmak İçin Aşağıdaki Form Girişe Tıklayın


okyon.png
FORM GİRİŞ

etkinlik.png