T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

4 Mart Dünya Obezite Günü

Güncelleme Tarihi: 04/03/2021

 

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, Türkiye'de her dört kişiden üçü hareketsiz ve kilolu. Türkiye, obezitede dünyada 4'üncü, Avrupa'da 1'inci sırada yer alıyor.

Obezite tanısı için ;Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanılmaktadır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m cinsinden) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. Beden kitle indeksi 30 üzerinde  olunca kişiye obez demekteyiz.

Obezite : İnsülin direnci , Hiperinsülinemi, Tip 2 Diabetes Mellitus, Hipertansiyon, Koroner arter hastalığ ,Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi, Metabolik sendrom, Safra kesesi hastalıkları, Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri ) Osteoartrit, Felç, Uyku apnesi, Karaciğer yağlanması, Astım, Solunum zorluğu, Gebelik komplikasyonları, Menstruasyon düzensizlikleri, Aşırı kıllanma, Ameliyat risklerinin artması, Ruhsal sorunlar, Toplumsal uyumsuzluklar, Özellikle sık aralıklarla ağırlık kaybetme ve kazanma sonucunda deri altı yağ dokusunun fazla olması nedeniyle deri enfeksiyonları, Kasıklarda ve ayaklarda mantar enfeksiyonları, Kas-iskelet sistemi problemleri gibi hastalıklara sebep olur.

Kanuni  Eğitim Araştırma Hastanesi Numune Kampüsünde, Obezite Merkezinde dahiliye uzmanımız, hemşiremiz, diyetisyenimiz, psikoloğumuz, fizyoterapistimiz ve halkla ilişkiler görevlimizle beraber  obezite ile mücadele etmekteyiz.   Trabzon halkı olarak sizleri de bu mücadelede yanımızda görmek isteriz.