T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kalın Bağırsak Tümörüne Ameliyatsız (Esd Yöntemi ile) Çözüm

Güncelleme Tarihi: 12/02/2021

 

Hastanemizde Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Abdullah Murat BUYRUK ve ekibi tarafından 71 yaşındaki kadın hastamızın makat bölgesini çepeçevre saran 7 cm çapındaki kalın bağırsak tümörü ameliyatsız (ESD yöntemi ile) olarak çıkarıldı.

ESD (Endoskopik Submukozal Diseksiyon) yöntemi, erken evre yemek borusu, mide ve kalın bağırsak tümörlerinde cerrahi ile kıyaslandığında hastalar için daha az invaziv bir işlem olması ve de daha kısa hastane yatışı gerektirmesi nedeniyle uygulaması zor ancak etkili bir yöntemdir. Özellikle makat bölgesine yakın bağırsak tümörlerinin cerrahisi hem hekimler için hem de  hastalar için oldukça zor bir durumdur. Eğer tümör erken evrede ise bu bölgede ESD yönteminin uygulanması hastaları kolostomiden kurtarabilmektedir.  Bu açıdan bağırsak tümörü saptanan olguların cerrahi öncesinde ESD yöntemi açısından mutlaka bu açıdan deneyimli merkezlerce değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hastane yönetimi olarak bizde bu işlemde emeği geçen; Gastroenteroloji Uzmanı Dr.Abdullah Murat BUYRUK , Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. ESRA KONGUR,  Hemşireler, Ayla ACAR, Adem ŞAHİN ve Rahime ŞAHİN, Anestezi teknisyeni , Şükran AYVAZ, Personeller , Galip ÇELİK, Muhammet Ali DEMİRCİ, Gülşen TONYA, Mürvet KAHVECİ, Çiğdem SELÇUK’a  teşekkür ederiz.