T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

03 – 09 Ocak 2021 Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

Güncelleme Tarihi: 31/12/2020

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta “Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiş olup ülke genelinde eğitimler ve bilgilendirme çalışmaları yapılmaktaydı. Fakat günümüz koşullarında oluşan  Koronavirüs (Covid - 19) salgınından dolayı insanların fiziksel temas kuracakları tüm etkinliklerden uzak durulmaktadır. Bu yıl 03 – 09 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacak olan “74. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” etkinlikleri insanların fiziksel temas kuramayacakları şekilde web siteleri ve sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştirilecektir.

Eğitimlerde kullanılacak olan afişler ve sunum dosyaları https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/tuberkuloz-anasayfa web adresinde güncellenmiş olarak indirilmeye sunulmuştur.

Verem hastalığı kalıtsal olmayıp, bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta kişilerin öksürme veya hapşırmaları sırasında etrafa saçtıkları verem mikroplarının sağlam kişiler tarafından solunması ile bulaşmaktadır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık büyük oranda azalmaktadır. Tedavisini önerilen sürede eksiksiz tamamlayan hastalar yüzde yüze yakın şifa bulmaktadır. Bireyin ve dolayısıyla toplumun tüberküloz hastalığından korunmasında en önemli husus, tüberküloz hastalarına erken tanı konulması ve kısa sürede tedaviye başlanmasıdır.

Ülkemizde Tüberküloz hastalığın teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek, ücretsiz olarak hastalara ulaştırılmaktadır.

İki-üç haftadan uzun süren, tedavi ile iyileşmeyen öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme,  nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikayetleri olan bireylerin verem açısından kontrollerinin yaptırması için en yakın sağlık kuruluşuna, verem birimlerine (verem savaş dispanserleri) müracaat etmesi büyük önem arz etmektedir.

Tüberküloz tedavisinde verilen ilaçların düzenli içilmesi çok önem taşımaktadır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda Tüberküloz (Verem) hastalığına yakalananların aile bireyleri ve diğer temaslıları da verem savaş birimlerine davet edilerek, ücretsiz muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır.

Tüberküloz ( Verem) hastalığı hava yolu ile bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı bir tedavidir.

2-3 haftadan uzun süren ve iyileşmeyen öksürük varsa en yakın sağlık kuruluşuna, verem birimlerine başvurunuz.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa elinizle değil, kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırınız.

Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir.

HEDEFİMİZ VEREMSİZ BİR TÜRKİYE!


  • Halk_Brosuru-1.jpg
  • Halk_Brosuru-2.jpg
  • Hasta_Brosuru-1.jpg
  • Hasta_Brosuru-2.jpg
  • Oksurugunu_Kapa-1.jpg
  • Pencereyi_Ac-1.jpg