T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HPV Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Güncelleme Tarihi: 06/03/2020

 

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesinde 4 Mart HPV farkındalık günü dolayısıyla sağlık çalışanları ve halkın katılımıyla HPV farkındalık eğitimi düzenlendi.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Yeşim BAYOĞLU TEKİN’ in konuşmacı olduğu eğitime Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin GÜRSOY, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Esin SAYIN, ÇEKÜS Birim Sorumlusu Uzman Dr. Gülşah AŞIK AYDIN ve Kanser Birimi Doktoru Dr. Nurşen ÜÇÜNCÜ’de katılarak destek vermiştir.

Toplantıda rahim ağzı kanserinin gelişiminde rol oynayan Human Papilloma Virüsü (HPV) tüm yönleri ile anlatılarak farkındalık oluşturuldu.

HPV virüsünün 1976 yılında rahim ağzı kanserinin etkeni olduğu bulunmasının ardından, bu virüse yönelik yürütülen çalışmalar rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve erken tanısında yeni çığırlar açtı. HPV enfeksiyonu tespiti esaslı rahim ağzı kanseri tarama stratejilerinin geliştirilmesi ve tüm topluma uygulanması ile birlikte kanser vakalarının görülme sıklığı oldukça azaldı. Artık HPV enfeksiyonunun herhangi bir hastalık oluşturmadan tespit edilmesi ve kansere ilerleyişin önlenmesi mümkün.

Kadınlarda sıklıkla 40-55 yaş arasında görülen rahim ağzı kanserinin bu aşamaya ilerlemeden erken dönemde tespit edilmesi mümkün hale geldi. Rahim ağzı kanseri taraması 30-65 yaş arasında olan her kadına uygulanabiliyor. Tarama testini aile hekimleriniz aracılığıyla ya da KETEM merkezlerine başvurarak yaptırmak mümkün. Sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanan bu tarama testi için hekiminizden randevu almanız yeterli.


hpv1.jpg

hpv2.jpg