T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14/06/2019

 
 

        Obezite, vücutta meydana gelen aşırı yağ birikimi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkmasının sebebi alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Bir başka deyişle hareketsiz yaşam, az fiziksel aktivite, yüksek enerjiye sahip gıdaların tüketilmesi hastalığın kökenini oluşturur.

            Obezite dünyada da ülkemizde de önemli bir sorundur. DSÖ 2016 yılında, Türkiye’de 16.092.644 obez birey bulunduğunu ve %29,5 prevalans ile Türkiye’nin, Avrupa’da obezitenin en sık görüldüğü ülke olduğunu bildirmektedir.

              Obezite, İnsülin direnci, Şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, kolesterol yüksekliği, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser  türleri (safra kesesi, bağırsak kanseri, kadınlarda rahim , yumurtalık , meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri… gibi ), eklem kireçlenmesi, felç , uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, solunum zorluğu, gebelik komplikasyonları, adet düzensizliği, ruhsal sorunlar  gibi bir çok hastalığa yol açabilmektedir. Ayrıca ülkemiz obezitenin ülkemize yıllık maliyeti 20 milyar Tl olup, maliyet sebepleri arasında fazla tüketim, iş ve çalışma engeli,  hastalıklar ve sağlık mali yükleri bulunmaktadır.

          Obezite merkezimiz Kasım  2018 de açılmış olup modül dediğimiz sistemle ilerlemektedir. Hastaya öncelikle halka ilişkiler görevlimiz tarafından sistem anlatılmakta ve sözleşme imzalanmaktadır. İlk modülde hasta psikolog , diyetisyen ve hemşiremiz ile görüşmekte ve ikinci modülde  beş doktor muayenesinden geçmektedir. Hastanın grup toplantılarına uyumu olacağı ve düzenli programa katılabileceği kanaat getirilirse ve doktor muayenelerinde bir sıkıntı olmazsa hasta modül 3’e geçer. Modül 3 de 10 günlük bir eğitime tabi tutulur. Psikolog, diyetisyen, hemşire ve doktor tarafından verilen eğitimlerden sonra modül 4’e geçilir. Modül 4 haftalık grup toplantıları şeklinde 16  hafta, modül 5 de 2 haftalık takiplerle 5 ay boyunca, modül 6 da ayda bir 4 ay boyunca  sürer  ve toplam   1 yıl boyunca  bir hasta  obezite merkezinin takibinde kalır.

                Obezite merkezimize toplamda 225 hasta başvurmuş olup, aktif modüllerde 143 hastamız vardır ve 656 kg totalde hasta zayıflatılmıştır.     

                                                                                                     Uzm.  Dr. Dila METE PEKER

                                                                                                                 İç Hastalıkları


 
obezite.jpg