T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde Obezite (Bariatrik) Cerrahi Ameliyatıyla hastalarımız sağlığına kavuşuyor.

Güncelleme Tarihi: 25/03/2019

obezamel2.jpeg 
 
SBÜ  Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Op.Dr.İsmet HAN tarafından Obezite (Bariatrik) Cerrahi Ameliyatlarını gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezhastaların kilo verereksağlıklı yaşabilmeleri için sindirim sistemine cerrahi müdahalede bulunulmasına “Obezite Cerrahisi” ya da “Bariatrik Cerrahi” denilmektedir.

Gıda alımlarının ve/veya besin emilimlerinin azaltılması amacıyla yapılanmide küçültme ve bağırsak kısaltma ameliyatları Obezite ve diyabet cerrahisine yönelik gerçekleştirilen operasyonlardır.

Bu ameliyatlar seçilmiş hastalara uygulanabilmektedir. Ameliyatların başarılı olabilmesi için operasyon öncesinde detaylı inceleme yapmak gerekmektedir. Hastalarımızın Obezite şikayeti ilebaşvurusu sonrası kapsamlı bir tanı süreci başlatılır. Uygun bulunması halinde gerekli cerrahi girişim planlanır.

Ülkemizde sayısı hızla artan ve gitgide gelişen Obezite Cerrahisinin bu konuda yeterli eğitimi olan cerrahlar tarafından,gerekli donanıma sahip hastanelerde yapılması hem ameliyata bağlı komplikasyonların önlenmesinde,hem de hasta kayıplarının azalmasında önemli bir etkendir.

Bu Ameliyatlar Hangi Hasta Tiplerine Uygulanabilir?

Obezite ve diyabet tedavisine yönelik olarak gerçekleştirilen bu cerrahi müdahaleler, 18 yaş ve 60 yaş arasındaki hastalara uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde gastroenterolojik cerrahi, endokrinoloji, psikiyatri, kardiyoloji,göğüs hastalıkları, anestezi ve reanimasyon uzmanları ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından detaylı inceleme yapılmaktadır. Vücut Kitle İndeksi (VKI) 40 kg/m2 üzeri olması veya               35-40 kg/m2olan hastalarametabolik hastalıklarıneşlik etmesibaşlıca ameliyat kriterleridir.  18 yaşın altına uygulanmayan bu ameliyatlar, 60 yaş üzerindeki hastalarda kişinin fizik durumuna göre yapılabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesinde Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Mide küçültme gibi Obezite tedavisinde uygulanan ameliyatlar mutlaka hastanın kişisel özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalıdır. Hastaya öncelikli olarak ameliyattan sonraki karşılaşacağı durumlar ve izlemesi gereken yaşam tarzı hakkında bilgi verilir.Hasta tüm yönleriyle incelenerek ameliyatlardan ne kadar fayda göreceği belirlendikten  sonra operasyon gerçekleştirilmektedir.

Ne Kadar Sürede Sonuç Alınmaktadır?

Mide küçültme operasyonları sonrasında uygun diyete uyulmasıyla ilk 6 ayda, fazla kiloların yüzde ellisi kaybedilmektedir. İkinci 6 ay içinde de yüzde elli olmak üzere bir yılda fazla kilonun %75’i verilmektedir. Hastanın, ideal kiloya bir buçuk yıl sonra ulaşması öngörülmektedir. Bu noktada önemli olan hastanın verilen tüm diyetlere ve korunma programlarınatam anlamıyla uymasıdır. Özellikle ameliyat olduktan sonra ilk 6 ay çok önemlidir.

Op.Dr.İsmet HAN, tüm dünya ve Türkiye genelinde yapılmakta olan Obezite Cerrahi Ameliyatlarının Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de yapılabildiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı; Obezite cerrahisi uygun hastalarda yaşam tarzı ve diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi ile oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Hastanemizde obezite ameliyatıyla hastalarımız sağlığına kavuşuyor.

Çağımızın hastalıklarından biri olan ve yaşamı tehdit eden morbidobezite çaresi olmayan bir hastalık değildir. Mide küçültme ameliyatları bu hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar ve hastanemizde yapılmaktadır.

Gastroenterolojik cerrahi uzmanı Opr.Dr.İsmet HAN ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr.Dr Mesut YUR hastanemizde bu ameliyatları başarı ile yapmaktadır ve obezite hastalarına umut ışığı olmuştur.

Opr.Dr. İsmet Han ve Opr.Dr. Mesut YUR hastanemizde  başarılı bir obezite operasyonu gerçekleştirmiş  ve hastamız şifa ile taburcu edilmiştir.

7 yıldır obezite ile mücadele etmeye çalışan 32 yaşındaki tip2 DM hastalığının eşlik ettiği, 168cm ,138 kg, VKI 49 kg/m2 olan hastamıza sleevegastrektomi operasyonu uygulanmıştır.Hastamız ameliyat sonrası 3. gün taburcu edilmiştir.

Sleevegastrektomi halk arasında tüp mide denilen mide hacmini küçültücü bir operasyondur.Bu ameliyat ile midenin ¾ lük kısmı çıkarılmaktadır.Bu ameliyat sonrası uygun diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile fazla kiloların %80’ine yakını kaybedilebilmektedir.

 
 obezamel1.jpeg