T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi

Güncelleme Tarihi: 08/05/2018

fizikselaktivite.jpg

29.09.2010 tarihli Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın “ Obezitenin Önlenmesine Yönelik Çalışmalar” başlığı kapsamında ve Dünya Sağlık Örgütü önerileri ile 2014 yılında “Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi” ile “Çocuk ve Ergenlerde Fiziksel Aktivite”, “Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite”, “Yaşlılarda Fiziksel Aktivite” ve “Engellilerde Fiziksel Aktivite” kitapçıkları hazırlandı.

Kronik hastalıklarda fiziksel aktivitenin önemini vurgulamak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak amacıyla klinik uygulamalarda kullanılmak üzere rehber geliştirilmesi ihtiyacı ile 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde “Çocuk ve Ergen İçin Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi Çalıştayı” ve 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde “Erişkinler İçin Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi Çalıştayı” gerçekleştirildi

Editörlüğünü Prof. Dr. Elif ÖZMERT, Prof. Dr. Ayşe KARADUMAN, Prof. Dr. Nuray KANBUR’un yaptığı  “Çocuk ve Ergen İçin Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi” 13 başlık altında, editörlüğünü Prof. Dr. Gülay SAİN GÜVEN, Prof. Dr. Şerife Gül ÖZ, Prof. Dr. Nevin ERGUN’un yaptığı “Erişkin İçin Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi” ise 14 altında hazırlandı.

5 Mart 2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi Tanıtım Toplantısında rehberde oluşturulan tüm başlıklar Hocalarımız tarafından sunuldu.  Kronik Hastalıklarda Fiziksel Aktivite Rehberi ile artık Hekimlerimiz kronik hastalarına egzersiz önerisini daha uygun bir şekilde yapabilecekler.