T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Güncelleme Tarihi: 09/02/2021

4subatdkg.jpeg 
“Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.
Ülkemizde ki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir. Son verilerimizi genel olarak değerlendirdiğimizde;
Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemi önemini korumaya devam etmektedir.
Kadınlarda en sık görülen meme kanseri, her 8 kadın kanserinden birisi olmaya devam etmektedir.
Günün önemine dair Radyasyon Onkoloji Uzmanı Eda Küçüktülü : “4 Şubat Dünya Kanser Günü bu yıl, Covid-19 sürecinde kanser hastalarımızın tanı ve tedavisi aksamasın diye fedakarca çalışan doktorlar, hemşireler, araştırmacılar, gönüllüler, farkındalık için çalışanlar ve onlara bakan hasta yakınlarına adanmıştır. Bu birliktelik sayesinde hastalarımız dünyaya bugün, kanserden korkmadıklarına dair en cesur mesajlarını verebilmekteler”. açıklamalarında bulundu.